Att ha veckans sista dag.

 

IMG_9548

IMG_9517

IMG_9489

IMG_9484

IMG_9462

IMG_9452

 

Och så har en vecka gått sådär vansinnigt fort igen, och jag har min ”fredag” och svär lite åt kylan men ser fram emot en dag på kontoret bland skratt, vänner och den där värmen som bara kommer av många människor tillsammans i ett och samma utrymme.

Och sen är det helg ja – och vet ni? Jag har faktiskt ingenting bokat Ingenting! Jag ska ut på lördag och rida, men det är det enda, och det känns som hundra år sen och lite till jag hade en helt orörd helg framför mig, Förmodligen blir det Busebad i badhuset, promenad med flickorna och en date med mannen; inklusive bio och de där fyrkantiga chipsen man får sår i gommen av för att man alltid äter för många.

M-hm. Det vankas helg och jag gillar’t.

stjarna

Och så har Pysselgumman valt en vinnare! Och det blev Mia Andersson som vann presentkortet. Grattis!

slut

21 kommentarer till “Att ha veckans sista dag.

  1. En helt planerad helg är fantastiskt skönt när man vet att det kommer planerade sådana. Blandningen av båda är ju liksom bäst. Härligt med fredag på en torsdag sådär lite busigt. Ha en fin dag!

  2. Åh vad härligt att ha en tom helg framför sig, möjligheterna att göra precis vad man vill med den blir ju så mycket större 🙂 Trevlig sista-arbetsdagen-för-veckan-dag på dig!

  3. Här känns det också som helg:) Mannen kom hem igår och har days off tom söndag. Helt underbart! Och här kom visst vintern också tillbaka.
    kram

  4. Så söt han är och tänk att vatten är så roligt 😉

    Vilken fantastsik murgröna som skymtar i bakgrunden, älskar dessa blommor men de är fullständigt hopplöst att få dem att överleva… Får alltid sk spinn på mina 🙁

    Ha en underbar och förhoppningsvis solig dag, PIllan

  5. Men å, lyllos dig, ska du ut och rida… jag vill också 🙂
    Annars härligt med en helg utan vidare planer. Skönt mellan varven.

  6. Så skönt med en oplanerad helg! Det är verkligen skönt ibland att ha det, bara ta dagen som den kommer.
    Jag måste erkänna att jag blev lite avis att du ska ut och rida, det hade jag också velat!
    Ha en skön ”fredag”!

  7. Skönt med en oplanerad helg. Jag önskar att jag också hade det. Själv får jag fullt upp, men det är trevliga grejer (bortsett från jobb på söndag), så det ska nog gå vägen ändå.

  8. Åh va härligt med en ”ledig” helg! Hur roligt de än är att hitta på kul saker så är de skönt att bara vara ibland!!

    Jag behöver hjälp, eller snarare tips, alla som läser Emma’s blogg måste ju ha god smak tänker jag, så nu till saken. Min kära bror ska gifta sig i maj, klädsel kavaj.. Tycker att alla klänningar jag hittar är svarta, vita, röda, korta, långa och baraxlade och de är ju precis vad de INTE ska va. Så tips mottages gärna. Dessutom får de gärna va nått annat än fodral så jag kan tänka på att käka gott, dansa mkt och ha roligt och inte bara hålla in magen.. 😉

  9. Åhhhh så härligt! Själv har vi en fullspäckad helg framför oss med både dop, loppis, middag och överraskning för mig och mannen. tror det har något med att vi gifte oss i smyg att göra. Lite nervös är jag allt! Snygga kläder är det enda jag vet för lördagskvällen!

  10. Tänk att vatten kan vara så fantastiskt roligt.

    Jag har inte en obokad helg framför mig denna helgen heller. Varför ska det hela tiden bli så mkt uppbokat? Fast nu på lördag ska jag på 40-års fest för Nellispellis och det ska bli underbart att äntligen kunna krama på henne för det var tok för längesen sist.

    Ha en härlig dag och en njutfull helg!
    Kram finaste

  11. REDAN över!
    Det är ju inte klokt med dessa veckor som bara springer förbi.
    Och ledig helg?
    VAD är det?
    😉

    Och föresten så kan väl du inte kalla ditt jobb för jobb, jag såg allt på insta att ni satt och mulade prinsesstårta en dag och klunkade bubbel en annan 😉
    He he ett sånt jobb vill jag också ha.

    Hälsningar
    Yohanna

  12. Ha ha, du är rolig du….. Ingenting inbokat förutom ridning, bad och bio…. Jag tycker att sådana saker bruka räcka alldeles utmärkt en helg efter en jobbvecka men alla är vi olika :)!! Ha det såååå mysigt i alla fall!

  13. Hej
    Jag önskar mig ringen skull med glasögon och mustasch, helt fantastiskt cool på en gammal tant som jag (54)!!!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rekommenderade inlägg