Att ha en kärlek för Lotta Djossou.

Har ni sett Lotta Djossous smycken? Jag dör litegrann varje gång jag får ett sånt i handen eller ser dom på bild; det är som om hon har tagit all världens fabler och sagor och mystik och satt ihop dom i ett armband eller ett halssmycke eller i en ring. Älskar’t.

Framförallt mässingskollektionen gör mig salig – det är som Walla i smycken; unikt och vackert på det där sättet man så sällan ser nu för tiden, det är inte massproducerat eller tråkigt eller matt. Det är personligt. Och väldigt mycket jag. Har du varit här inne förut? undrade Johan som släppte in mig trots att det egentligen var stängt och jag försökte förklara att jodå jag har varit här, jag har varit här osunt många gånger kan man säga, lite stalker sådär ni vet samtidigt som jag gick runt med stora ögon och fingrade på allt allt allt och sa ja den där har jag.. och den där… och den gifte jag mig i… och undrade om jag skulle berätta att detta var min mans go to-ställe när jag behövde piggas upp, och att till och med jobbet sprang ner inför min trettioårsdag och köpte mig ett armband – för att de visste. Att detta var jag.

Ibland undrar jag om det ens får finnas såhär vackra saker. Egentligen. Det gör ju nästan ont. Men så minns jag känslan av en mässingssvala på min handled en dag på västkusten för snart två år sen – och då är det såklart okej. Och hur jag burit den om och om igen, och hur den försvann ett litet tag när vi flyttade till huset och sen hittades igen. Och min måsring och örhängena med fransk skrift och den där ugglan jag har och armbandet med adore –

Ja. Jag har en kärlek för Lotta Djossou.
Banne mig.

23 kommentarer till “Att ha en kärlek för Lotta Djossou.

  1. Har helt missat Lotta! Hur har det gått till? Jag vet inte. Oavsett så är det kört nu…
    Japp, det kommer bli dyrt det här, det känner jag på mig.

    1. Jaaaa titta förbi! Vet att hon säljs på lite olika webbshoppar också, typ blingit och alvas hus etc men butiken är ju bara så vacker att titta runt i.
      Kram

  2. Så fint så fint! Finns i en blomsteraffär här i Höllviken, jag har tittat mååånga gånger men aldrig slagit till. Älskar nyansen..de är liksom varken guldiga eller silvriga. Kram!

  3. Ja hon är ju från Höör så visst känner jag till henne. Mor har några smycke från hennes första kollektion. Själv måste jag säga att jag inte är så crazy i hennes alla fågelsmycke men visst gör hon vackra smycke.
    Kram

  4. Jag har läst din blogg i många år men aldrig skrivit mitt namn, vet inte varför jag inte gör det på alla bloggar jag läser. Kanske något jag borde ta med min psykolog…
    Eller med min teaterlärare i Haga.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rekommenderade inlägg